Munkaerőpiaci jóslatok

debrecen munkaerő oktats
 

Munkaerőpiaci jóslatok

Nagyban megkönnyíti a jövőbeni álláskeresést, ha valaki foglalkozásterapeutának, ortopédusnak vagy fülésznek tanul, ellenben nem túl szerencsés, ha mozigépész, gépírónő vagy kukta szeretne lenni.

A fenti példák egy friss amerikai tanulmányban szerepelnek amely számos foglalkozás jövőbéli lehetőségeit kutatta, a szennyvíztelep operátortól ( nagy munkaerő kereslet ) egészen a bírákig (kis munkaerő kereslet). A tanulmány közel 10 éves előretekintésben vizsgálja a várható munkaerőpiaci trendeket.

Elsőre azt hinnénk, hogy a napjaink start-up láza által gerjesztett igény a TTMM ( Tudomány - Technológia - Mérnöki - Matematika ) ezeket a hivatásokat teszi a legkeresettebb pozíciókba, ám meglepetés az, hogy mégsem ezek lesznek a legkeresettebbek.

Ennek több oka is van. A manapság TTMM területen dolgozók csak kis százaléka kerül ki a baby boom generációból, ezért a fejlett nyugati világra és Magyarországra is egyaránt jellemző elöregedés és nyugdíjbavonulási hullám kevésbé érinti ezeket a területeket a ránk következő évtizedben.

Másrészt a folyamatos technológiai fejlesztések növelik a TTMM területeken dolgozók produktivitását, amely lehetővé teszi, hogy ugyanannyi munkavállaló elláthassa a megnövekedett munkamennyiséget.

Az egészségügy már sokkal inkább érintett a munkaerőhiánytól. Ez Magyarországot az egészségügyben tapasztalható elvándorlás kifejezetten érzékenyen érinti. Ehhez hozzájön az elöregedő népesség ellátásából fakadó növekedő munkaerőigény és a helyben praktizáló egészségügi foglakoztatottak, háziorvosok elöregedése és nyugdíjba vonulása. A háziorvosoknál csak a szakorvosok hiánya prognosztizálható még súlyosabbra.

A képzett szakmunkás állások betöltése is egyre nehezebb lesz. Ez több okra is visszavezethető. Elsőként itt is az elvándorlás az egyik legsúlyosabb faktor, de a szakmunka iránti igény megnövekedése mellett egyre jelentősebb a csökkenés azon fiatalok számában akik életpályául választják a szakmunkát. A ‘jó szakik’ száma pedig folyamatosan csökken a nyugdíjbavonulásukkal.

A szakmunkás hiányszakmák a következő évtizedben a következők lehetnek:

  • csőszerelő

  • szennyvíz operátor

  • darusok

  • hegesztők

  • CNC operátorok

  • autószerelők

  • műszaki ellenőrök

Az elkövetkező évek talán jobban kedveznek a szakmunkát vállalóknak mint a munkadóknak, akiknek a növekvő hiányt kell betölteniük. A fejlett nyugati és ázsiai államokban a munkanélküliség már ‘normál’ tartományok alá sűllyedt. A ‘normál’ tartomány alatti tartós állapotban bekövetkezhet a bérköltségek inflációt gerjesztő növekedése.

Összességében azért nem kell úgy tekintenünk, hogy ezek az állások betöltetlenek maradnak és ettől GDP csökkenés következne be, de azt azért elmondhatjuk, hogy egy ország GDP-je sokkal györsabban tud növekedni, ha nem vergődik a képzett szakemberhiány béklyójában. 

Teteje