Nyitott pince, teli pohár

 

Nyitott pince, teli pohár

II. Bihardiószegi Borfesztivál 2013.május 25-26.

A non-profit rendezvényre a belépés ingyenes. Az ide látogatóknak remek alkalom arra, hogy megismerjék Érmellék gyönyörű vidékét, helyi értékeit és jelenlétükkel támogassák a helyi borászok erőfeszítéseit az egykor világhírű szőlőkultúra felvirágoztatása érdekében. Most első alkalommal adják át a Bihar Megye Borásza elismerést. Heit Lóránt, a rendezvény főszervezője szerint a legkiválóbb érmelléki bor a 19. században a Bakator volt. E fajtából néhány több mint száz éves tőkét még megtaláltak Kárpátalján, amiből megkezdték a szaporítást és idén el is ültették az első ezer Bakator-venyigét Érmelléken.

További háttér-információk:

Bihardiószeg régen Érmellék központja volt.

Bihardiószeg Nagyváradtól 31 km-re, északra az Ér jobb partján fekszik. A község néhány kilométerre található a mai magyar-román határtól és közvetlen összeköttetése van közúton Debrecennel, a Létavértes-Székelyhíd határátkelőn keresztül.

A hagyomány szerint a tatárjáráskor lakói a határában lévő szőlőhegy aljában elterülő diófásban húzták meg magukat és itt építettek új falut maguknak. Az Ér patak megnevezése már a 13. században előfordul. Idősebb gazdák elbeszélése és az 1950-ben még álló tábla hirdetése nyomán tudjuk, hogy I. Nagy Lajos király a 14. század közepén itt telepítette Érmellék első szőlő tőkéit. Diószegen, elsőként a Kárpát-medencében gróf Zichy Ferencnek köszönhetően, 1870-ben megalakult a vincellér-képzés, amely 1873-tól gyümölcs és bor tanulmányozásával bővült, 1880-tól, mint gyümölcsészeti, szőlőnevelési és borászati szaktanító képezdeként működött.

Történelmi tény, hogy például Nagyvárad visszafoglalását követően (1692) a debreceni polgárok kedvelt, mai kifejezéssel élve – hétvégi helyszíne volt az Érmellék, és ahogyan Borbély Gábor fogalmaz: „rangot, tekintélyt jelentett a módos debreceni polgárok körében, ha szőlőjük volt az Érmelléken”. Azt is illik tudni, hogy a történelmi Magyarországon Érmellék a harmadik legjelentősebb fehérboros vidéknek számított Tokaj és Balaton-felvidék után. Napjainkban néhány érmelléki falu és Bihardiószeg környékén készítenek minőségi bort, máshol még a kevesebb vesződséggel járó direkt termő fajtákat látni. A Kárpát-medencében itt alapítottak legelőször állami királyi vincellériskolát, a Zichy-uradalomból még a kínai császár udvarára is jutott bor, erre a mai napig büszkék a helybéliek.  A diószegi dombokba mélyesztve hatalmas pincékre bukkanni, s az arányosan hatalmas 600-800 akós hordók sem meglepőek errefelé, egy részükben ma is tartanak italt. A vidék borászata most ébredezik csipkerózsika álmából. Néhány megszállott diószegi gazda, többek között a Heit család a körülményekkel dacolva gondozza-bővíti nemes borszőlőjét és az érmelléki borversenyeken rendre aratják a babérokat. A diószegi „Padalja" dűlő pinceházai agyagos dombba süllyesztve őrzik a bort, fölöttük ággyal, asztallal apró szoba vigyázza a préselés hetében a háziak kényelmét. A Tessék sornak, s a Padaljának is megvan a története: „Hajdan a jó szomszédok, barátok betessékelték egymást egy pohár borra, innen a Tessék sor, aztán addig iddogáltak, amíg a pad alá kerültek, innen a dűlő elnevezése". Két híres bora volt az Érmelléknek, a Bakator Cabinet és az Erdei Silvani. A Bakar terem, ha akar – a kiváló és vidékre jellemző, ám szeszélyes szőlőt sikerült újraoltani, mára Kaló Imre szomolyai borász segítségével visszatelepítették az Érmellékre. Megtalálható még a Furmint, a Királyleányka, az Ottonel Muskotály, a Chasselas. A legkiválóbb érmelléki bor a 19. században a kitűnő pecsenyebornak számító bakator volt, melyet 2013 tavaszán a Heit család újra visszaörökített a vidékre.

Az újonnan elszaporodott fajták közül ki kell emelni a királyleánykát, a rizlinget és az ottonel muskotályt. A vörös borkészítés is megkezdődött az elmúlt évtizedben: főként kékfrankosból, merlotból, pinot noirból és feketeleánykából kóstolhatnak az idei borfesztiválon.

II. Bihardiószegi Borfesztivál programja és a látogatható borászok:

Padalja pincesor

1.         Várdai Pince: királyleányka és kékfrankos

2.         Kun Pince: királyleányka és fehér házasítás

3.         Tolnai Gábor és István Pincéje: fehér házasítás és rizlingházasítás

4.         Hérák Pince: fehér házasítás és falusi vörös

5.         Heit Pince: ottonel muskotály és óvörös

6.         Szilágyi Pince: királyleányka és ottonel muskotály

7.         Kalmár Pince: fehér házasítás és falusi vörös

Szépasszonyok Völgye pincesor

8. Fábián Pincészet: sauvignon petit és merlot

(Bővebb évjáratos kínálat kóstolása egyéni megegyezés szerint: chardonnay, tramini, sárgamuskotály, pinot noir, feketeleányka, nagyburgundi)

Nagyjankai Hegy

9. Czere Füzesi Pince: királyleányka és fehér házasítás

10. Rittner Pince: királyleányka és ottonel muskotály

Programok

Május 25, Szombat
09.30-10.00: mazsorettek, fuvószenekar, borlovagrend felvonulása a központból a Nagyhegyre.
10:00 Hagyományos Szent Orbán napi ünnepség (Pákozdi citerások műsora, polgármesteri köszöntők, ökumenikus táblaszentelés, vendég: Dr. Dénes Zoltán)

11.00 Pincenyitás

12.30 Diószegi szőlőhegy biciklitúra (Túrázók találkahelye a 19-es főút melletti piactéren) (Túratervinfo: Kiss Sándor Elek +40740954421)

12.00-13.00 A diószegi "terroir" dűlőnevek és a szőlőhegy térképének hivatalos átadása (Dr.Szabó József tanulmánya a diószegi szőlőhegy történetéről)

14:00 Dan Puric a Bukaresti Nemzeti Színház színésze és nemzetközi hírű pantomimművész előadása.

20:00 Pincezárás

20:00 Nagyváradi Dalnokok műsora, majd kötetlen nótázás a rendezvénysátorban

Május 26. vasárnap

11:00 Pincenyitás

11.00-16.00 Bihari népi kézművesség

(Kiállítás valamint kézműves bütykölde gyerekeknek és felnőtteknek)

16:00 Hagyományőrző programok

Konferál: Miklós János

  1. Gyermektáncház Miklós János és Papp Zsuzsa vezetésével

  2. Derecskei Szivárvány Néptáncegyüttes műsora

  3. Bakator zenekar lemezbemutató koncertje. Énekel: Jeremiás Lajos

  4. Köszöntőt mond Kaló Imre és Rózsa Péter

  5. Bihar Megye Borásza 2013 - erdeményhírdetés

  6.„A bor és Diószeg szolgálatában” díjátadás

19:00 Margittai Horváth János Társaság műsora

20:00 Pincezárás, Szent János Áldás    

A szervezők a programváltozás jogát fenntartják! Az időpontok romániai idő szerint értendők, amely egy órával több, mint a magyarországi idő!

Résztvevők:

Erdei Sándor - hordókészítő, Érköbölkút
Kalmár Gyula - hordókészítő, Vajda
ifj. Vajda László - mesterkovács, Tiszaeszlár
Szatmári Ferenc - kosárfonó népi iparművész, Derecske
Antal Csaba - zsinóros magyar viseletek, Derecske
Zsákai Ildikó és Sápi József - Derecskei Fenséges Kézműves Lekvárok
Fiók Sándor - méhész, Bihardiószeg
László Zsolt - biogazda, Bihardiószeg
Szécsi Andrea és Szűcs Johanna – háztáji magyaros borkorcsolyák, Kisjanka - Diószeg
Törő Tünde – gyöngyékszerek, Bihardiószeg
Székely Szabolcs - falusi sertés húsáruk, Bihardiószeg
Tutinka Zoltán - Magyar Portéka, Budapest
Kósa Péter - mangalica húsáruk, Hajdúszoboszló
Húsmanufaktúra - mangalica termékek, Debrecen
Wolschitz János - kézműves sajtok, Debrecen
Bólya Gergő - kecskesajtok, Debrecen
Balogh Antal - Kemencés kenyerek, Hajdúböszörmény
Bojti Tibor - Húskészítmény előállító, Hajdúböszörmény
Bartók Család - kézműves falusi tejtermékek, Bihardiószeg
Csanádi Tibor - ötvös és iparművész, Karcag
Gál Attila - bőrműves, Debrecen
Gyöngy Enikő - zománc és ötvösművész, Debrecen
Miklós Papp Zsuzsanna - népviselet készítő, Nagyvárad
Kvatál Margit- kézműves, Nagyvárad
Asztalos Ferenc - népi hangszerkészítő, Hajdúszoboszló
Lángos sütöde – Bihardiószeg
Mester 8 Lepcsánka - Debrecen

Megközelítés

Nagyvárad irányából északra Szatmárnémeti felé fordulva a 19-es fűúton Bihardiószegig.

Szatmárnémeti felől délre a 19-es főúton Bihardiószegig.

Debrecen - Bánk, Létavértes - Székelyhíd határátkelőt átlépve 1 km. után azonnal jobbra fordulva máris a Bihardiószegre vezető úton vagyunk. További táblák jelzik a helyes irányt az információs pontokig.

Budapest – Biharkeresztes – Ártánd - Bors határátkelő irányából az E60-as főúton haladva Nagyváradon Szatmárnémeti felé fordulva a 19-es számú főúton, Biharpüspöki - Bihar - Kügy – Biharfélegyháza - Nagyjanka  - Bihardiószeg. További táblák jelzik a helyes irányt az információs pontokig.

www.dioszegiborfesztival.hu

Fontos!

Parkolási lehetőség közvetlenül a 19-es főútról befordulva a diószegi benzinkút után található kijelölt helyen. Kötelező!
Az információs sátraknál a kóstoló jegyek vásárlása kötelező: egy kóstolójegy ára 400 forint vagy 6 lej, melyért egy ember egy pincénél megkóstolhatja a gazda kínált borait. A gazdák csak a jegyek átadása után töltik ki a borokat, mely boronként kb. egy deciliter mennyiséget jelent. Kérjük a kóstoló poharakat ne vigyék el a pincéktől, ugyanis minden pincénél, minden vendéget tiszta üvegpoharakkal várnak!

Borvásárlás pincénként megegyezés szerint történik!

Mindkét nap orvosi felügyelet működik a rendezvénysátor környékén.

A borfesztivál programjaira a belépés díjtalan.

Étkezési lehetőség a rendezvénysátor környékén biztosított.

Forrás: Debreceni Borozó

Cimkék: 
Teteje