VIII. Deszka Fesztivál

 

VIII. Deszka Fesztivál

A Csokonai Színház Antigonéjával kezdődik délelőtt 11 órától a Deszka Fesztivál ötödik napja. Antigoné számára testvére eltemetése az isteni törvények természetszerű követését, a szeretetből fakadó kötelesség teljesítését jelenti. Kreón számára ennek megtagadása, a hajthatatlan ragaszkodás saját döntéséhez csupán erőfitogtatás. Azzal viszont nem számol,hogy az istenek megtorolják a sérelmeket, és áldozatokat követelnek. Mire meggondolnámagát, megátalkodottsága halálba kergeti fiát és feleségét. Bukása elkerülhetetlen. Sőt szükségszerű, hiszen csak így állhat vissza az általa felbolygatott világrend. 2455 év telt el a darab megírása óta. Az erkölcs és a hatalom viszálya azonban azóta is töretlenül időszerű és friss témakör, amellyel szembenézni nem csak a rendező, hanem a néző számára is kihívás. A darabot a fiatal román rendezőgeneráció egyik kiemelkedő tagja Anca Bradu rendezte.

A kortárs magyar drámák debreceni seregszemléjén ma 17 órától a Karaván Művészeti Alapítvány A show folytatódik című darabja lesz műsoron a Víg Kamaraszínházban. Az előadásban azt nézhetjük végig, hogy egy tizennyolc éves roma fiú a nevelőotthon kapuján kilépve némi pénzzel a zsebében és nagy reményekkel a szívében hogyan próbál érvényesülni a nagyvárosban. A keret egy show, amelyben a fiú a játékos. A feladatok az élet mindennapi helyzetei: albérlet, munka, esti iskola, szomszédok, vásárlás, szerelem… A játék tétje az ő élete. Ha elbukik, megy a süllyesztőbe. De nyerhet is: ha a nehéz helyzetekben jól dönt, sikeres, boldog ember lehet. A feladatokat a játékmester irányítja. A fiú az új és új feladatok során gyakran nehéz döntési helyzetbe kerül. Ilyenkor a nézők piros és zöld szavazólapokkal kifejezhetik, hogy szerintük mi lenne a helyes. Bizonyos pontokon aktívan segíthetik is a játékost. Ám rá kell döbbennünk, hogy romaként sokkal nehezebb érvényesülni, mint azt gondolnánk. A showban hivatásos és amatőr, roma és nem roma színészek játszanak, nem egy jelenetben épp roma színész játszik nem romát. Az alkotók célja az elgondolkodtatás, a párbeszéd generálása, a sztereotípiák megkérdőjelezése, a néző gondolkodásának rebootolása, ezért az előadás tele van újszerű és meghökkentő elemekkel.

Egy képzeletbeli regény fejezeteit dolgozza fel a Nyári Mozi Színházi Közösség Lit és Mix Könyve című drámája. A szereplők Lajkó Félix és Döbrei Dénes. Lajkó Félixen (citera) és Döbrei Dénesen (tánc) kívül minden egyes lehetséges alkalommal egy vendég jelenik meg a filmforgatás helyszínén, ami a színpadi tér, az éppen játszandó zenés-táncos színpadi mű élettere. Az előadás több évtizedes történetet ölel át, barátról, apáról, időről, tanárról.

Az idén kilencnapos fesztiválra tizenhat vidéki és öt fővárosi produkció mellett négy előadást lát vendégül Romániából illetve Erdélyből, és négyet Szerbiából illetve a Vajdaságból. A darabok háromnegyed része ősbemutató.

Szerdán lesz a világhírű jel Színház Wilhelm-dalok című darabjának ősbemutatója a Deszkán és ekkor érkezik a Szegedi Nemzeti Színház is a nagysikerű Pipás Pista című darabbal. A szegedi tanyavilágban élt Pipás Pista, eredeti nevén Rieger Pálné, született Fődi Viktória. 1933. január 13-án akasztották fel hétrendbeli gyilkosságért. Utolsó kívánsága szerint, a saját kötelével, Szegeden. A tanyavilágban mindenki férfinak ismerte, csak a börtönben derült ki, hogy nő. Pipás Pistát tizenkét éves korában cselédnek adták el a szülei, ott erőszakolta meg a gazda, majd mivel gyerek jött, kiházasította egy német cseléddel, Rieger Pállal, aki viszont egy év múlva meghalt az első világháborúban. A gyerek árvaházba került. Pipás Pista örökölt egy tanyát a nagyszüleitől, oda költözött, és férfiként élt tovább.

A feljegyzések szerint a kocsmában mindenkit túlivott, úgy verekedett, mint senki más, és úgy is dolgozott, mint két férfi. Először Papuskáné Bumbus Máli kereste meg azzal, hogy ölje meg az urát, mert üti-veri őt, és már nem bírja. Százötvenezerért mérgezte meg. És ettől kezdve még hat esetben ölt meg olyan férjeket, akik rosszul bántak a feleségükkel. A tanyavilágban az asszonyok tudták már, hogy kell megszabadulni a férjeiktől – Pipás Pista pedig olyan ügyes volt, hogy soha nem tudtak semmit rábizonyítani. Egészen az utolsó esetig…

Szintén a szerda délutáni programban szerepel a Csokonai Színház Beckett Első szerelem című darabja 16 órától a Víg kamaraszínházban. Az Első szerelem egyike Beckett első, franciául írt novelláinak, melynek magyarországi ősbemutatójára került sor idén a Csokonai Színházban. A darab, mely egyszerre cinikus és humoros, egy olyan ember belső világába vezet el bennünket, akit minden zavar, félénk, egoista, csavargóként éli mindennapjait apja halála óta.

Egy napon mégis egy szinte észrevehetetlenül szövődő viszonyon keresztül életében először ismeri meg a „szerelem” szó jelentését. A padon egyedül üldögélő „én” mellett egy napon megjelenik egy másik, egy nő. Akarata ellenére kötődni kezd hozzá, gondolatai szabadságát nyeri vissza a nő 

Teteje