Érdekességek a Berlini falról

 

Érdekességek a Berlini falról

1961. augusztus 13-ára virradva a berliniek egy, az éj leple alatt felhúzott szögesdrót-falat találtak városukban. A később 3,6 méter magas betonfallá alakított építmény Nyugat-Berlint vette körül elválasztva a város nyugati és keleti részét. Csaknem három évtizede alatt a hidegháború jelképévé vált. Fegyveres őrök vigyázták, számos szökési kísérlet végződött a menekülők halálával. A fal tulajdonképpen egy országhatárként funkcionált. 25 határátkelőhelyet alakítottak ki a 155 kilométer hosszú építmény mentén, és egy átlagos napon mintegy 2300 katona teljesített itt szolgálatot. 302 őrtoronyból lehetett megfigyelni a környéket.

A fal leomlása, Európa kelet-nyugati megosztottságának vége megnyitotta a közép-kelet európai országok számára az utat az Európai Uniós csatlakozás felé. Németország újraegyesült, a korábbi Kelet-Németország a Közösségek tagja lett. A fal egy része ma is áll, turisták kedvelt célpontja. A híres egykori határátkelőnél, a Checkpoint Charlie-nál ma múzeum áll (Mauer Museum), és egyenruhás határőrökkel lehet fényképezkedni. A fal darabjai szerte a világon ki vannak állítva mementóként köztereken, múzeumokban, iskolákban Brüsszeltől Mexikóvárosig, Londontól Guatemaláig.
25 éve, 1989. november 9-én omlott le a fal. Az ez alkalomból rendezett megemlékezésen mintegy 300 000 ember vett részt 8000 héliumos lufit engedtek szabadon, és koncertekkel, beszédekkel emlékeztek a 25 évvel ezelőtt történtekre.

Teteje