Debrecen "madártávlatból"

 

Debrecen "madártávlatból"

Vannak nem mindennapi nézőpontok, melyekből érdekes lehet rátekinteni városunkra. Ilyen például az alábbi írás szemlélete, mely, Hety Péter tollából fakadt:

DEBRECEN EZOTERIKUS TÉRKÉPE ÉS CÍMERE
Manapság már felénk is lehet hallani az emberi test erőközpontjairól, az úgynevezett csakrákról. Az viszont eléggé meglepően hangzik, hogy Debrecennek is vannak hasonló csakrái és ezeknek megfelelő életfunkciói. Egyfajta szimbólumként a város fölé meredő 24 emeletes toronyház és a gondolkodó fej, az egyetemek között az emberi idegrendszer mintájára közlekedik a villamos járat, amely mentén méretarányosan található a további öt erőközpont. Az ősi hermészi hagyományokban ennek az erővonalnak a szimbóluma a Merkúrbot. Az olvasmány az analógiák segítségével igyekszik közvetlen környezetünket kapcsolatba hozni a transzcendentális értékeket kereső szellemi irányzatokkal, különösképpen a keresztény-misztikus gondolkodásmóddal. Nem mindennapi, érdekes, komoly elgondolkodásra késztető szellemi kaland részesei lehetünk.

"Az emberi életnek, emberi érzésvilágnak a kínbarlangjából egyetlen kijutás volna,
de ez nem fog bekövetkezni: ha az emberiség áttérne a józan, ráállható alapra:
szükségleteit elégítené ki, nem agyrémeit, indulatait."
-Weöres Sándor: A teljesség felé-

"Az ember elveszíti a tudományt, ha elveszíti a szív tisztaságát"
-Nicholas Valois, alkémista-

MERKÚRBOT, MINT KOZMIKUS SZIMBÓLUM
"Ekkor a kérõk lelkét Külléné-hegyi Hermész
szólította elõ; a kezében fogta a pálcát,
szép színarany botját, mellyel megigézi halandók
közt, akinek csak akarja, szemét, vagy szûnteti álmát.
Ezzel irányított, mire õk surrogva követték."
-Homérosz: Odüsszeia (XXIV. 1.), Devecseri Gábor fordítása.-

Szárnyas Hermész szobor, kezében merkúrbottal, Debrecenben az Arany J. u. - Piac u. sarkán lévõ ház tetején (a régi Hungária étterem épülete, a múlt századból). Hermész az isteni hírnök, a lélekvezetõ, a szellem-tudatos, krisztusi ember.

A jelkép - Hermész botja, avagy Merkúrbot -, mely elõttünk áll az ezoterikus tanokban az isteni teremtési folyamat, a megnyilvánulás és ezen belül a földfejlõdés valamint a szellemi értelemben vett bukás szimbóluma, melyben emberi élethullámunk a két kígyó farkának kritikus találkozási pontján halad át. Eme kozmikus szimbólum megértéséhez korszakunkban Jan van Rijckenborgh , Rudolf Steiner és Max Heindel adott részletes magyarázatot. A tanulmány elsõ fejezete ennek a szimbólumnak a két legfontosabb nézetét - mint a teremtési folyamat hét lépcsõje és a bukás után "a nagy bummal" kialakult múlandó világunk involúciós és evolúciós folyamata - ismerteti tömören és felvázolja a kapcsolatot az emberi erõrendszerben található hét erõközponttal, a csakrákkal is.

Az involúció, az anyagba való leszállás és a szellemhez való folyamatszerû visszaemelkedés, mint emberi élethullámunknak az eredeti teremtésbe való visszajutásának képe tárul elénk. Itt érdemes megjegyezni, hogy a visszajutás tárgya nem a mostani én lény, hanem annak mágneses "lakótere", a teremtett mikrokozmosz. Ebben a lény csak ideiglenesen egzisztál, és azt a feladatot kapta, hogy ezt a nagy alkémia folyamatot, belsõ transzmutációt, transzfigurációt végrehajtsa. Ha az élet alapkérdéseire nem adja meg életével ezt a választ, akkor az elmúlás természettörvényei szerint kitörlõdik a mikrokozmoszból, hogy egy új lehetõségnek adjon helyet. Az örök visszatérés mítosza errõl szól, de magasabb szinten a lélekvezetõ Hermésznek az eredeti -bukás elõtti- rendbe való visszavezetõ útjára is utal.

"Elszakadt, alkotóatomjaira bomlott az utolsó láncszem is, amely õt a Földhöz kötötte. ... Szelleme most romolhatatlan testében látta önmagát... És most itt volt az ideje, hogy menjen -bár bizonyos értelemben soha nem fogja otthagyni a helyet, ahol újjászületett, hisz örökre annak a lénynek részévé lett, amely az ikercsillagot fogta be kifürkészhetetlen céljaira. Sorsának irányát, ha jellegét nem is, tisztán látta, és tudta, hogy nem kell a fáradságos ösvényt, amelyen idejött, újra megjárnia. ... Lenn a zsúfolt glóbuszon riadó villog a radarok képernyõjén, és nyomkövetõ teleszkópok firtatják az eget - s amit az emberek történelemnek ismertek, véget ért."
-Arthur C. Clarke: 2001. Ûrodisszeia, Göncz Árpád fordítása.-

Mozaik a debreceni Centrum áruház falán, a fénylõ napkoronggal, merkúrbottal (a bolygó jele és részben az ikrek zodiákusé is), és szárnyas Hermész fejjel, alattuk a XX. század iparának ábrázolásával, valamint bikákkal, mely az asztrológiában az anyaghoz kötöttség szimbóluma. Utóbbiaktól a fentiekhez három galamb száll, amely ezoterikusan a háromszorosan újjászületett lélek jelképe. (1960. Csekovszky).

CSAKRÁK AZ EMBERI ERÕRENDSZERBEN, MINT A MERKÚRBOT SZINONÍMÁJA
A gerincoszlop mentén található két úgynevezett prána vezeték, mely finom, mágneses erõk áramlását biztosítja. A jógában ezeket nevezik ida- és pingala-vezetékeknek. Anatómiai vonat-
kozásban a szimpatikus idegvezetékekhez társíthatóak, asztrológiában a Halakhoz. A Merkúrbot jelképében, mint két kígyót láthatjuk ezeket a bot körül. A "felszállás" középsõ legrövidebb csatornáját a jógában szusumna-vezetéknek nevezik.

A tanulmány bemutatja, hogy ezen erõvonalak milyen fontos szerepet töltenek be a szellemi újjászületést illetõen az egyén életében.

Ezen oszlop mentén hét erõközpont helyezkedik el, amit az ezoterikus szóhasználat csakráknak nevez. Ezek az óramutató járásával megegyezõen -a szellemi út bejárásával pedig azzal ellentétesen- forgó energiakúpok, melyek hegye az erõközpontok felé irányul. Finom-anyagi örvényeik vonzzák a szükséges erõket az élõ szervezetbe az említett hét ponton át, melyek a következõk:

1. Keresztcsonti fonat (Plexus sacralis) - nemi szervek környéke
2. Bélfonat - nemi szervek és a köldök között
3. Napfonat (Plexus solaris) - köldök alatt 1-2 ujjnyival
4. Szívfonat
5. Garat (gége) fonat
6. Ciláris idegfonat (szem -agyalapi mirigy) -a szemöldökök közötti terület mögött
7. Agykéreg (fejtetõ)

DEBRECEN CSAKRÁI
1. Keresztcsonti fonat
(Plexus sacralis) - nemi szervek
Nagyállomás, Petõfi tér

2. Bélfonat

Piac-Kossuth-Széchenyi utcák keresztezõdése, Városháza

3. Napfonat

(Plexus solaris)
Nagytemplom és Kálvin tér

4. Szívfonat

Bem tér

5. Garat (gége-) fonat

Pálma cukrászda - Zenemûvészeti Konzervatórium

6. Ciláris idegfonat

(szem - agyalapi mirigy)
Egyetem tér,
Gyógyfürdõ vonala

7. Agykéreg (fejtetõ)

Egyetemek, DOTE, Nagyerdõ

Ennek részletezését, melyet Hety Péter kifejt írásában, egy következő cikkünkben folytatjuk...

Cimkék: 
Teteje