L’Oréal-UNESCO A Nőkért és Tudományért

 

L’Oréal-UNESCO A Nőkért és Tudományért

Budapest, 2014. október 14. – Négy év után ismét debreceni kutatónő kapta a L’Oréal-UNESCO A Nőkért és Tudományért ösztöndíjat. Idén dr. Valkó Orsolya, az egyetem Ökológiai Tanszékének munkatársa vehette át az egyedülálló, csak nőket elismerő program díját. Legutóbb 2010-ben dr. Papp Mária, a Debreceni Egyetem gasztroenterológusa kapta meg az elismerést.

Kimagasló tehetségű magyar kutatónőket tüntettek ki kedden a Művészetek Palotájában. Dr. Valkó Orsolya mellett Dr. Korponay-Szabó Ilma gasztroenterológust, Dr. Enyedy Éva Anna kémikust találta érdemesnek a Magyar Tudományos Akadémia tagjaiból álló zsűri az elismerésre. Ők vehették át a „L’Oréal–UNESCO A Nőkért és a Tudományért” program díját, melynek keretében 11 000 euró értékű ösztöndíjat osztottak szét.

Valkó Orsolya, ökológus az elismerést a füves gyepek egyensúlyának helyreállításáért kapta. Orsolya nem csupán a Debreceni Egyetem munkatársa, de kutatásának témája is szorosan kapcsolódik a régióhoz, hiszen többek között részt vett a Hortobágyi Nemzeti Park területén található szikes gyepek visszaállításában is. Ez a fajta gyep nemzeti természeti örökségünk része, hiszen 98 százalékban Magyarországon található meg. „Az elhagyatott szántóföldek helyén igyekszünk helyreállítani, újratelepíteni a szikes gyepeket, hiszen ezek adnak otthon számos védett állatunknak is. Itt fészkel a túzok és itt él a fokozottan védett földikutya is.” – mondta el a kutatónő.

Az elmúlt évtizedben a magyarországi szántóföldek közel 10 százalékán hagyták fel  a művelést a gazdák, főként a gyengébb termőképességű szikes, ártéri és homokos területeken. Ha a parlagon maradt területeket nem kezelik, akkor hamar ellepik őket az olyan káros gyomnövények, mint például a parlagfű. A felhagyott parlagterületeken a természetközeli gyepek telepítése jelenthet megoldást a természetes állapotokhelyreállítására és a gyomok visszaszorítására. Egy szántóföld gyepesítéséhez legalább 3 évre van szükség, és utána még hosszú időbe telik, mire újra eléri eredeti állapotát. Dr. Valkó Orsolya munkája nem csupán a természetes értékek megőrzése miatt fontos:az újratelepített gyep lehetőséget ad a háziállatok legeltetésére, így a vidéki közösségekszámára is haszonnal jár a tájak újraélesztése.

A L’Oréal és UNESCO közös programjának célja, amellett, hogy felhívja a figyelmet a tudományos életben gyakran háttérbe szoruló tehetséges hölgyek kutatási eredményeire, hogy a díjazottak munkásságát példaként állítva újabb generációkat bíztasson a kutatói pálya választására. Az ösztöndíj segítséget nyújt a díjazottak számára a kutatómunka folytatásához, de a pénzösszeg személyes célokra is felhasználható.

További információ: Sasvári Tünde, L’ORÉAL corporate kommunikáció, 06-30/212-52-87, www.loreal.hu, www.loreal.com, www.forwomeninscience.com

 

 

Teteje