Celeb gyerekek pénzügyei

 

Celeb gyerekek pénzügyei

Míg Ada gyerekei egyelőre inkább a pénzköltésben jeleskednek, Hajas László fia már nagyon jól kezeli a zsebpénzét, ezért a családban csak Dagobert bácsiként emlegetik sokszor – derült ki az RTL Klub Fókusz című műsorából. A K&H Vigyázz, Kész, Pénz! pénzügyi vetélkedő meghirdetője szerint minél fiatalabb korban érdemes megtanítani a gyerekeknek a pénzügyi alapokat, például, hogy milyen bevételei, kiadásai vannak egy családnak, és hogyan érdemes a zsebpénzzel gazdálkodni.

Nem könnyű a gyerekeket megtanítani a pénzkezelés alapjaira, és ezzel így vannak az ismert magyar emberek is. Az RTL Klub Fókusz című műsorának stábja többek között Adát, Hajas Lászlót és Kóbor Jánost kérdezte arról, hogyan állnak hozzá gyerekeik a zsebpénzhez.

Ada elmondása szerint gyerekei még inkább a pénzköltésben jeleskednek, és a műsorvezetőnek időről időre el kell magyarázni, mi mindenre kell a fizetésből költeni, és mikor kerülhet sor egy újabb játék megvételére. Az ikerfiúk, Bence és Bálint például akkor kapnak zsebpénzt, ha jó jegyet kapnak az iskolában.

Kóbor Léna, Kóbor János gyermeke házimunkáért cserébe kap kisebb-nagyobb összegeket. Eddig 3000 forint volt a legtöbb, amit a 8 éves kislány össze tudott gyűjteni, és játékot vett belőle.

Hajas Dávid viszont már jó érzékkel gazdálkodik, beosztja a zsebpénzét, ezért a családban időnként Dagobert bácsinak nevezik. Hajas László a Fókuszban elmondta: bár próbálták egy időben pénzzel honorálni a fiú jó jegyeit, annak nem volt motiváló hatása, így felhagytak vele.

Minél fiatalabb korban érdemes elkezdeni a gyerekek pénzügyi nevelését. „Mivel a kicsik eleinte inkább költeni szeretik a pénzt, mint gyűjteni, érdemes a zsebpénzt kettéválasztani. Egy részét közösen fizessük be a gyermek nevére nyitott bankszámlára, míg a másik felével szabadon gazdálkodhasson. A döntést bízzuk a kicsire, ugyanakkor segítsük tanácsokkal, mondjuk el a lehetséges alternatívákat” – tanácsolta Horváth Magyary Nóra, a Vigyázz, Kész, Pénz! pénzügyi vetélkedő zsűritagja.

Például ha gyermekünk szeretne valamit vásárolni az iskolai büfében, ugyanakkor nagyon tetszik neki egy játék is, akkor beszéljük át együtt a lehetőségeket. Ha például minden nap vesz valamit a büfében, sosem gyűlik össze elég pénz a játékra. Számoljuk ki azt is, mennyi idő alatt gyűlik össze a kellő összeg, ha a kapott zsebpénzt mindig félreteszi, amíg a vágyott tárgyat meg nem tudja vásárolni. De dönthet úgy is, hogy heti egyszer vesz egy dolgot, például 200 forintért a büfében, és a maradék pénzt teszi félre a játékra. Segítsünk kiszámolni, így mennyi idő alatt kaphatja azt meg. Bátorítsuk az elhatározásában, és ha elsőre nem sikerül betartani az általa választott szabályokat, emiatt nem tudja megtakarítani a kellő összeget, biztassuk, hogy folytassa a gyűjtést. „Azonban ne pótoljuk ki az összeget, mert azzal csak azt érnénk el, hogy legközelebb is tőlünk kér pénzt játékra ahelyett, hogy megtanulná a pénzkezelés alapjait” – tette hozzá Horváth Magyary Nóra.

Forrás: kh.hu

Teteje