Nyerni öröm? 2. rész

 

Nyerni öröm? 2. rész

A legtöbb lottónyertes néhány év alatt csődbe megy, pedig a hétmilliárdos nyeremények sem ritkák külföldön. A könnyen jött pénz hamar megváltoztatja az embert, ha nem tudja, mihez akar kezdeni vele. A költekezési vággyal és a kapzsi rokonok hadával is fel kell venni a harcot. Van, aki meg tudja valósítani az álmait, mások korábbi munkahelyükön végzik, megint mások még rosszabbul járnak.

Nem szabad jachtot vennem, nem szabad jachtot vennem

"A legnehezebb dolog, hogy irányítsuk az érzéseinket, mielőtt valamire hirtelen elszánjuk magunkat" - mondta a pénzügyi alapítvány szóvivője, Paul Golden a Daily Finance újságnak. Szerinte azok, akik korábban nem éltek anyagi biztonságban, és nem volt dolguk sok pénzzel, belezavarodhatnak ebbe: "ott van az a hamis érzés, hogy bármit tehetsz, soha többé nem lesz gondod".

Az 54 éves Michael Terpstra pánikban riadt fel éjszakánként az után, hogy milliókat nyert a lottón, mert azt hitte, elkésik az éjszakai műszakból. "Az egész csak álomnak tűnt. Körbe-körbe járkáltam a házban, és azt suttogtam magamnak, hogy nyertem, nem dolgozom többé" - mondta. Az elején rettegett attól, hogy el fogja veszíteni a pénzt, és vissza kell mennie dolgozni. Nem szabad jachtot vennem, nem szabad jachtot vennem - mondogatta magának. Hiszen mire is használná, soha nem akart hajózni.

"Nem maguk keresték a pénzt, ezért gyakran könnyelműen elköltik drága kocsikat, hajókat, házakat vásárolva" - írta az Origónak Steven Danish professzor, a Virginiai Közegészségi Egyetem professzora, aki pszichológusként többször adott már tanácsokat lottónyerteseknek. Azt mondta, már az első beszélgetés során meg tudja állapítani, képes-e valaki kezelni a hirtelen jött szerencséjét. Ha valaki csak a pénzköltésről beszél, az bajban van - mondta. De ha arról beszélnek, hogy mihez akarnak kezdeni a pénzzel, akkor tudja, rendben lesznek.

Őrületbe kergetnek a kapzsi családtagok

A nyerteseknek nemcsak a saját költekezési vágyukkal kell megküzdeniük, hanem kapzsi családtagokkal, pénz után ácsingózó ismerősökkel, sőt ismeretlenekkel is számolniuk kell, akik miatt Danish professzor szerint nagy a nyomás rajtuk. A New York-i Pedro Quezada például meglepődve tapasztalta, hogy 338 millió dolláros (75 milliárd forint) nyereménye után halomban álltak az ajtaja előtt a legkülönbözőbb pénzügyi cégektől és tanácsadóktól származó levelek, amelyek azt ecsetelték, hogy fel kellene bérelnie őket. Némelyik borítékon kézzel írt üzeneteket is talált, az egyikre angolul és spanyolul is azt írták: hadd segítsünk megvédeni a pénzt, amit a családjának és barátainak szán.

Az erőteljes nyomulás ellenére mégsem a tanácsadó cégek jelentik a legnagyobb veszélyt. "El kellett viselnem az emberek kapzsiságát és a követeléseiket" - mondta a Daily Finance szerint az 52 éves Sandra Hayes, aki szintén milliókat nyert a lottón. Hayes szerint komoly érzelmi válságot jelentett számára, hogy egyes emberek, akiket szeretett, vámpírokká változtak, akik ki akarták szívni az életet belőle.

Callie Rogers tinédzserként nyert a lottón 2003-ban, és azonnal elkezdte ajándékokkal elárasztani a családját és a barátait. Autókkal, lakásokkal, utazásokkal. A jólét 2009-ig tartott, akkor Rogers csődbe ment. "Csak boldoggá akartam tenni az embereket azzal, hogy pénzt adok nekik" - mondta a Daily Mailnek. Azt hitte, ez majd boldoggá teszi őt magát is, de végül nem így történt: egyre nyugtalanabbá vált attól a gondolattól, hogy mindenki csak a pénze miatt szereti. Kétszer próbált öngyilkos lenni a nyeremény után.

Az illinois-i Jeffrey Dampier rosszabbul járt a szeretteivel. A nyeremény után popcornbizniszbe kezdett, és ajándékokkal halmozta el a családtagjait, főleg a sógornőjét, Victoria Jacksont, akivel viszonya is volt. A nő azonban hamarosan új barátot talált, akivel eldöntötték, hogy kirabolják Jeffreyt. Miután betörtek hozzá, és megkötözték, a férfi Victoriához fordult, és közölte vele, vagy lelövi Jeffreyt, vagy meghal. A nő az életben maradást választotta, megölte a férfit.

Volt olyan eset is, amikor a családtag járt pórul. Denise Rossi egymilliós nyereménye után elvált a férjétől, a nyereményről azonban elfelejtett szólni neki. A férfi, Thomas beleegyezett a válásba, és csak két évvel később tudta meg, mennyi pénz ütötte volt felesége markát. Pert indított ellene, aminek az lett a vége, hogy a bíró a nyeremény minden centjét neki ítélte.

Folytatjuk...

 

Forrás: origo

Teteje