Érdekességek a luxemburgi elnökségről

 

Érdekességek a luxemburgi elnökségről

Júliustól hat hónapon keresztül Luxemburg tölti be az Európai Unió Tanácsának elnöki posztját.
Érdekességek az elnökség intézményéről.

A Tanács elnöki tisztét félévente más-más tagállam tölti be, ún. elnökségi triókban, hármas csoportokban együttműködve. A trió tagjai hosszú távú célokat jelölnek ki és közös programot készítenek, melyben meghatározzák azokat a területeket és lényeges kérdéseket, amelyekre a 18 hónapos időszak során kitüntetett figyelmet fordítanak.A jelenlegi triót Olaszország, Lettország és Luxemburg elnöksége alkotja.

Érdekességek Luxemburgról
Luxemburg az Európai Unió egyik alapító tagállama.

Az egyetlen Nagyhercegség a világon, mintegy félmillió lakossal. A főváros, - szintén Luxemburg -, 107 000 lakosának csaknem 70%-a külföldi. Igazi kozmopolita hely: az egész ország lakosságának 43%-a külföldi, mintegy 170 országból.
Van saját nyelvük, a luxemburgi, mellette a német és a francia is hivatalos nyelv. A munka világában leginkább a franciát használják, de németül, angolul, sőt portugálul is el lehet boldogulni a munkahelyeken.
Gazdasági fejlettsége kimagasló, a GNP/fő értéke már Svájc hasonló értékét is meghaladja.
Itt található Schengen, ahol a schengeni egyezményt aláírták.
Az Európai Unió főbb intézményeiből nem egy székel itt: az Európai Bíróság, az Európai Számvevőszék, és az Európai Beruházási Bank.

A jelen elnökség munkaprogramja többek között az alábbi területeket öleli fel: a beruházások ösztönzése a növekedés és foglalkoztatás elősegítése érdekében; az EU szociális dimenziójának elmélyítése; a migráció, a szabadság, a jogérvényesülés és a biztonság kérdései; az egységes piac fellendítése a digitális dimenzió középpontba helyezésével; a fenntartható fejlődés előmozdítása.
Ismerős luxemburgiak: Viviane Reding, az Európai Bizottság egyik volt alelnöke, és Jean-Claude Junker, jelenlegi elnök.

A luxemburgi elnökség honlapja
http://www.eu2015lu.eu/en index.html
 

Teteje